Porady mechanika

O czym należy pamiętać przy wymianie opon

SEZON LETNI ROZPOCZĘTY

Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać przy wymianie opon. Przykładowo brak wyważenia koła lub złe ciśnienie powoduje nieregularne zużycie opon. Przy felgach aluminiowych pamiętajmy o zabraniu ze sobą zestawu zabezpieczającego i śrub. Warto zwrócić uwagę również na ustawienie świateł, na stan akumulatora i wymianę płynu do spryskiwaczy na letni. Możesz to wszystko zrobić u nas :)

 • Odpowiednie opony
  Jeśli posiadamy już komplet opon, prosimy o upewnienie się czy jest to opona przeznaczona na odpowiedni sezon ( opona zimowa charakteryzuje się nacięciami na bieżniku, zwanymi lamelami, jak również oznaczeniem na boku M+S lub rysunkiem śnieżki. Oznaczenie takie posiadają również opony całoroczne)
 • Wyważenie
  Brak lub złe wyważenie koła powoduje nieregularne zużycie opon jak również może znacząco wpływać na zawieszenie i jakość prowadzenia auta.
 • Wymiana zaworów
  Należy również zwrócić uwagę na stan zaworów, które producenci zalecają wymienić nie tylko przy zakupie nowych opon, ale również przy sezonowej wymianie. Koło dzięki temu jest bardziej szczelne, a ciśnienie zachowane przez dłuższy czas.
 • Zestaw Zabezpieczający
  W przypadku posiadania felg aluminiowych prosimy o zabranie zestawu zabezpieczającego do śrub i odpowiednich szpilek czy też śrub. Jeśli posiadamy dwa komplety felg: aluminiowe i  stalowe śruby nie zawsze będą pasować do jednych i drugich.
 • Odpowiednie ciśnienie
  Ciśnienie opon ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy i komfort, na stopień zużycia opony i na jej trwałość. Nieprawidłowe ciśnienie wpływa na przebiegi, kierowalność i przyczepność opony.
 • Lepsze opony na tył
  Producenci opon zalecają montaż lepszych opon na tyle. Skutkuje to większą stabilnością auta przy nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze np. awaryjnym hamowaniu na mokrej nawierzchni czy nawet pokonywaniem z większą prędkością zakrętu.
 • Sprawdzenie zapasu
  Zaleca się sprawdzenie również zapasu. Wielu kierowców zapomina o jego kontroli. Jednakże w przypadku nieprzewidzianych kłopotów na drodze lepiej mieć pewność, że koło zapasowe nie jest uszkodzone, a ciśnienie w nim jest prawidłowe.
 • Prawidłowe przechowanie  opon
  Opony powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepiej gdyby zostały umieszczone w specjalnych stojakach. Systematycznie powinny być obracane by uniknąć ich deformacji. Pamiętaj, że możesz przechować opony w naszym magazynie.
 • Akumulator
  Pojawia się problem z akumulatorem? Nasi mechanicy mogą sprawdzić jego stan.
 • Ustawienie świateł
  Nasi Diagności mogą również sprawdzić ustawienie świateł.
 • Letni płyn do spryskiwaczy
  Pamiętajmy o zmianie płynu do spryskiwaczy na letni.
 • Sprawdzenie
  płynu hamulcowego i płynu chłodzącego specjalistycznym testerem.

PAMIĘTAJ! Ważne czynności po wymianie opon

Źle wyważone koła mają destrukcyjny wpływ na układ kierowniczy naszego samochodu.

Po wymianie opon należy bezwzględnie pamiętać o kontrolowaniu ciśnienia w oponach, którego zbyt wysoka/niska wartość również przyspiesza ich zużycie.

Na koniec pamiętajmy również o sprawdzeniu dokręcenia kół po przejechaniu kilkunastu kilometrów.


Przegląd pojazdu przed podróżą

Wyjątkowo dokładnie należy sprawdzić samochód przed wakacyjna podróżą - szczególnie taką, która liczy kilka tysięcy kilometrów. To ważne tym bardziej, że od przeglądu po zimie minęło już sporo czasu . Lepiej więc zabezpieczyć się przed niespodziewaną awarią w podróży.

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Podstawowe czynności kierowca może sprawdzić sam. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak:

 • chłodzący
 • do spryskiwaczy
 • hamulcowy
 • wspomagania
 • olej silnikowy – należy sprawdzać regularnie

Bez trudu powinniśmy sprawdzić, czy konieczna jest ewentualna dolewka. Na zbiorniczkach płynów hamulcowego, chłodniczego i układu wspomagania kierownicy znajdują się oznaczenia: min. i max. Oczywiście poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy nimi, blisko oznaczenia max. W przypadku płynu do spryskiwaczy, dolewamy go tyle, aż będziemy widzieli lustro cieczy. Poziom oleju sprawdzamy na bagnecie pomiarowym przy zimnym silniku. Samochód powinien wtedy stać na równym podłożu. Jeśli wskazania są blisko wartości minimalnej, należy uzupełnić stan oleju do poziomu poniżej wartości maksymalnej. W trasę warto zabrać przynajmniej litr oleju na dolewkę. Kiedy nie można stwierdzić, jaki produkt znajduje się w silniku, najlepiej dolać półsyntetyk 10W-40. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Pamiętaj o ciśnieniu w oponach

Przy okazji tankowania samochodu na stacji paliw, warto skontrolować ciśnienie w oponach, i o czym zdarza się często zapominać - w kole zapasowym. Wartości ciśnień z reguły można znaleźć na naklejce umieszczonej na klapce wlewu paliwa lub słupku drzwiowym albo w instrukcji obsługi auta. Upewnijmy się, że ogumienie nie jest zniszczone. Niepokój powinny wzbudzić wszelkie bąble i przecięcia. Widoczne na większości opon wskaźniki zużycia powinny być jeszcze niestarte.

Wycieraczki i komplet żarówek

Widzieć i być widocznym to jedna z głównych motoryzacyjnych mądrości.
Zwróćmy uwagę na wycieraczki, czy pracują całą powierzchnią, nie zostawiając smug, nie są rozwarstwione i dobrze przylegają do szyby. Sprawdźmy też oświetlenie naszego auta. Większość żarówek każdy kierowca z łatwością może wymienić samodzielnie.

Przegląd samochodu u mechanika

Kontrolę stanu technicznego można przeprowadzić w zaufanym warsztacie.
W ramach przeglądu samochodu pracownicy warsztatu kontrolują poziom płynów eksploatacyjnych i oleju, stan hamulców, stan zawieszenia i jego geometrię, układ kierowniczy, akumulator i układ elektryczny oraz oświetlenie.

Upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś

Oczywiście przed każdą podróżą obowiązkowo powinniśmy upewnić się, czy na wyposażeniu auta mamy wymagane przepisami podstawowe wyposażenie:
 • gaśnicę
 • trójkąt ostrzegawczy
 • koło zapasowe lub zestaw naprawczy

Warto również kupić kamizelkę odblaskową , która zwiększa bezpieczeństwo na drodze podczas awarii lub kolizji , apteczkę pierwszej pomocy oraz komplet żarówek.

Planując dalszą podróż samochodem, warto sprawdzić, na jakich zasadach nasze polisy OC, AC i asistance działają poza granicami kraju.

KODO AUTOSERWIS

Dołuje ul. Słoneczny Sad 11
(10 km od Szczecina)

KODO AUTOSERWIS

- FORMULARZ KONTAKTOWY
- MAPA DOJAZDU
- GALERIA ZDJĘĆ

SERWIS SPECJALISTYCZNY TOYOTA LEXUS