Jak szybko zużywają się klocki hamulcowe i kiedy trzeba je wymienić?
- Szczegóły
Sprawne hamulce są podstawą jazdy samochodem. Należy dbać o klocki hamulcowe, a jeśli się zużyją, natychmiast wymienić. Do szybszego ścierania elementów przyczyniają się często sami kierowcy, którzy szybko jeżdżą i ostro hamują. Wiele zależy od stylu jazdy i dróg, po których porusza się samochód i jakości części.
W jakim czasie zużywają się klocki hamulcowe i kiedy wymagają wymiany?
Klocki hamulcowe są jednym z najważniejszych elementów układu i zużywają się, więc trzeba je wymieniać. Jeśli ich grubość jest już mniejsza niż 1,5 mm, podlegają wymianie na nowe. Przy bezpiecznej jeździe zalecana jest wymiana po przejechaniu 30-50 tys. km. Jeśli kierowca porusza się szybko, często wyprzedza, musi wymieniać częściej, niekiedy po przejechaniu 10 tys.km. Nie należy zwlekać z usługą, jeśli pojawiają się symptomy, które wskazują na założenie nowych klocków hamulcowych. Zużycie elementów pokazuje czujnik akustyczny, więc warto podjechać do firmy Kodo i wymienić, bo przecież chodzi tu o bezpieczeństwo.
Od czego zależy zużycie klocków hamulcowych?
Szybka jazda przyspiesza zużycie klocków hamulcowych, ale nie tylko. Częściej należy wymieniać elementy, kiedy auto jest obciążane ładunkiem. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, wpływa również na większą eksploatację części. Duże znaczenie mają też drogi, po jakich porusza się samochód. Jazda po mieście, górskich i nierównych drogach, doprowadza do zużywania się klocków hamulcowych. Aby unikać częstej wymiany, warto jeździć ostrożniej, hamować silnikiem i unikać wciskania pedałów gazu i hamulca jednocześnie. Części należy wybierać tylko u sprawdzonych sprzedawców. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy od układu hamulcowego, w tym również od klocków.