Kiedy i dlaczego warto dezynfekować klimatyzację samochodową?
- Szczegóły
Troska o stan techniczny auta nie powinna dotyczyć wyłącznie sprawności mechanicznej pojazdu oraz właściwego działania systemów elektrycznych czy elektroniki, ale także rozciągać się na całe wyposażenie, w tym układy służące poniesieniu komfortu podróżowania. Poza regularnym wykonywaniem przeglądów okresowych polegających m.in. na zmianie oleju czy klocków hamulcowych i weryfikacji sprawności oświetlenia niezbędne okaże się pamiętanie o cyklicznym serwisie klimatyzacji samochodowej. W Szczecinie usługi takie wykonuje Autoserwis KODO, specjalizujący się w również w mechanice pojazdowej oraz wymianie i naprawie opon. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak istotne.
Co sprawia, że klimatyzacja powinna być regularnie dezynfekowana?
Wewnątrz elementów instalacji klimatyzacyjnej służących do dostarczania powietrza do kabiny panuje dość wysoka wilgotność, a na poszczególnych powierzchniach często osadza się wiele substancji organicznych. W połączeniu z brakiem dostępu światła tworzy to wymarzone warunki do intensywnego rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych – przede wszystkim grzybów pleśniowych oraz bakterii. Przepływające powietrze może więc roznosić je po pojeździe, co oznacza wysokie ryzyko wystąpienia podrażnień błon śluzowych oczu, nosa i gardła, a także zapadnięcia na groźne choroby. Warto też mieć na uwadze, że zanieczyszczony system klimatyzacyjny powoduje przykry zapach przypominający woń butwiejących liści.
Jak dezynfekuje się klimatyzację?
Proces czyszczenia klimatyzacji może się odbywać na różne sposoby. Najczęściej stosuje się specjalne preparaty chemiczne w formie aerozolu, które podaje się do kanałów wentylacyjnych. Alternatywą może być zabieg ozonowania. W tym przypadku bakterie, grzyby i wirusy są niszczone przez szybkie utlenianie. Pozwala to również na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów.