Zalety geometrii 3D w diagnostyce ustawienia kół
- Szczegóły
Nowoczesne samochody poruszają się często z bardzo wysokimi prędkościami, stąd szczególnie istotne staje się zadbanie o to, by ich koła miały prawidłowy kontakt z nawierzchnią i stabilnie utrzymywały pojazd na właściwym torze jazdy. Niezawodną metodą na kontrolowanie i ustawianie zbieżności jest korzystanie z możliwości oferowanych przez systemy geometrii 3D. W Szczecinie odpowiednim sprzętem dysponuje Autoserwis KODO, specjalizujący się w mechanice pojazdowej, wymianie i naprawie opon oraz serwisowaniu klimatyzacji. Przekonajmy się, co wiąże się z używaniem ze skomputeryzowanych systemów 3D.
Co daje korzystanie z systemów geometrii 3D?
Tradycyjne urządzenia do ustawienia zbieżności działają dzięki wykorzystaniu przyrządów optyczno-elektronicznych i elektronicznych. Zastosowanie systemów skomputeryzowanych daje znacznie wyższą dokładność, skraca czas potrzebny do uzyskania optymalnego ustawienia oraz w dużym stopniu upraszcza obsługę całego oprzyrządowania, ponieważ wszystkie realizowane czynności są nadzorowane przez oprogramowanie, co nie pozwala na popełnianie błędów. Liczy się też sposób prezentacji uzyskanych wyników, które są przedstawiane w czytelnej formie graficznej, wskazując poprawność wykonywanych czynności, co uniemożliwia obsługującemu pomyłek podczas pomiaru. Bezpośrednio na ekranie monitora oprócz wyników pomiaru pojawiają się porównawczo parametry wzorcowe dla danego pojazdu.
Jak działają systemy geometrii 3D?
Systemy geometrii 3D działają dzięki wykorzystaniu ekranów pasywnych montowanych na kołach pojazdu, które współpracują z kamerami CCD umieszczanymi przed pojazdem na specjalnym statywie lub są ustawiane z jego boku, a także emiterami promieniowania podczerwonego w postaci diod LED. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na jednoczesny pomiar dla wszystkich kół, a cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut.